fredag, oktober 16, 2026
Kontakt
LOVING SWEDEN
  • Guider
  • Att göra
  • Bo i Sverige
  • Livsstil
  • Mat
  • Resor
  • Kontakt
Inga resultat
Se alla resultat
LOVING SWEDEN
  • Guider
  • Att göra
  • Bo i Sverige
  • Livsstil
  • Mat
  • Resor
  • Kontakt
Inga resultat
Se alla resultat
LOVING SWEDEN
Inga resultat
Se alla resultat

Daniel Wellingford går in som delägare i privatflygssatsning

19 augusti, 2026
Entreprenören Daniel Wellingford blir delägare i ett nystartat bolag inom privatflygssektorn.

Entreprenören Daniel Wellingford blir delägare i ett nystartat bolag inom privatflygssektorn.

Dela på FacebookDela på Twitter

Entreprenören Daniel Wellingford blir delägare i ett nystartat bolag inom privatflygssektorn. Satsningen inriktar sig på affärsflyg mellan Norden, Schweiz och Medelhavsområdet.

Daniel Wellingford har drivit egen verksamhet sedan 2012 och är delägare i ett flertal bolag i Sverige och på Malta, främst inom media och kommunikation. Nu breddar han sitt engagemang till affärsflyget.

Bolaget namnges inte i nuläget eftersom affären ännu inte är formellt slutförd.

Bakgrund i tre branscher

Wellingfords bana började inom igaming på Malta. Därefter följde år på den svenska finans- och bankmarknaden och senare en roll kopplad till en schweizisk mediekoncern med bas i Basel.

Arbetet har inneburit resande mellan flera europeiska marknader, och det är enligt honom själv därifrån intresset för affärsflyget kommer.

”Jag har hållit igång verksamhet i flera länder samtidigt under lång tid. Det som blir jobbigt är sällan själva arbetet, det är logistiken. Reguljärflyget fungerar utmärkt mellan storstäderna. Ska man till mindre orter blir det snabbt en halv dag i varje riktning.”

”Affärsflyg beskrivs ofta som lyx. För den som pendlar mellan kontor i olika länder är det mest ett sätt att slippa övernatta i onödan.”

Tre marknader som hänger ihop

Europeisk affärsflygtrafik är starkt koncentrerad. Paris-Le Bourget, Genève, Nice och London-området står tillsammans för en betydande del av kontinentens samlade rörelser, och trafiken har de senaste åren legat stabilt på en nivå som branschen beskriver som strukturell snarare än konjunkturdriven.

Det är kopplingen mellan de tre marknaderna som gör segmentet intressant.

Schweiz har en av Europas tätaste koncentrationer av affärsflyg. Genève är kontinentens näst mest trafikerade flygplats för privatflyg och Zürich ligger också högt. Kombinationen av finanssektor, huvudkontor och närhet till Alperna gör att efterfrågan finns året runt snarare än säsongsvis.

Medelhavsområdet är motpolen. Trafiken toppar under sommarmånaderna mot Nice, Ibiza, Palma och den italienska kusten. Destinationer som Ibiza och Málaga har vuxit i takt med att slottider och parkeringsplatser blivit svårare att få på de traditionella navflygplatserna under högsäsong.

Sverige skiljer sig från båda. Här är antalet baserade affärsflygplan lågt jämfört med Centraleuropa, samtidigt som avstånden och det begränsade utbudet av direktlinjer gör tidsvinsten större än på många andra marknader. Affärsflyget i Europa trafikerar över 1 500 flygplatser, varav en stor del saknar reguljär linjetrafik.

”Norden är underförsörjt. Det finns efterfrågan, men färre plan står baserade här, vilket gör att fler flygningar kräver att ett plan först flygs hit tomt.”

”Vintertrafiken går söderut mot Alperna, sommartrafiken söderut mot Medelhavet. Däremellan flyger plan tomma i motsatt riktning varje vecka. Kan man matcha nordiska resenärer mot de flödena blir det billigare för kunden och mindre spill för operatören. Det är inte krångligt, det är bara ingen som gjort det ordentligt i Sverige.”

Om Daniel Wellingford

Daniel Wellingford är entreprenör och delägare i ett flertal bolag i Sverige och på Malta, främst inom kommunikation. Han har arbetat inom igaming på Malta, inom den svenska finans- och bankmarknaden samt inom en schweizisk mediekoncern i Basel. Han har drivit egen verksamhet sedan 2012.

Relaterade nyhetsinlägg

Resor

Stuga, sommar och solnedgång: En guide till de vackraste solnedgångarna i Sverige

Sverige har några av Europas vackraste solnedgångar – men du måste veta var du ska stå. Vi guidar dig...

23 april, 2026
Skidor
Resor

Åre vs Sälen: Den eviga skiddebatten – vilket är egentligen bäst?

Åre vs Sälen är Sveriges skiddebatt som aldrig löser sig. Vi ger de båda orterna en rättvis matchning –...

21 april, 2026
Gotland
Resor

Gotland på budget: Så upplever du ön som alla pratar om utan att sälja en njure

Gotland är drömresmålet – men ryktet om de höga priserna skrämmer bort många. Vi visar hur du upplever ön...

8 april, 2026
Uber lanserar Aurora – boka norrskenssafari direkt i appen
Resor

Uber lanserar Aurora – boka norrskenssafari direkt i appen

Uber lanserar norrskensresor i Rovaniemi lagom till vårdagjämningen.

24 februari, 2026

Loving Sweden är en lokal, viral och interaktiv webbplats som erbjuder nyhetsuppdateringar på svenska.
Vi producerar innehåll inom alla ämnen med fokus på Sverige.

Kontakt

Kom i kontakt med vår redaktion. Du når oss på redaktion@lovingsweden.se. Det går bra att mejla in tips, nyheter, pressmeddelanden och samarbetsförslag.

Inga resultat
Se alla resultat
  • Guider
  • Att göra
  • Bo i Sverige
  • Livsstil
  • Mat
  • Resor
  • Kontakt

Loving Sweden – Det bästa från Sverige!